uploaded picture

Images by reesorts and  Kasjan Farbisz from Pixabay  

         Powiedziane jest jako długoletnia mądrość: „Podróż i zmiana miejsca nadają umysłowi nową siłę”. - Seneca


Podróżowanie za granicę ma swoją dobrą i jasną stronę. Poznajesz nowych ludzi, poznajesz nowe miejsca, poznajesz nowe kultury, mówisz innym językiem, smakujesz nowe jedzenie i cieszysz się innym towarzystwem.


Mimo to możemy napotkać różne sytuacje podczas podróży. Pamiętam, jak w latach dziewięćdziesiątych mój brat miał 18 lat i po raz pierwszy podróżował sam do Paryża. Wracając w nocy sam w metrze, został zaatakowany przez afrykański gang uliczny, który ukradł mu wszystkie pieniądze z gotówki i uciekli. To było dla niego szokujące doświadczenie, a jedyną rzeczą, która pozwoliła mu uzyskać pomoc, było to, że ukrył 50 franków w lewym bucie, więc mógł jechać metrem i wrócić do hotelu. Czy ten incydent uniemożliwił mojemu bratu powrót do Paryża? NIGDY! Teraz jest żonaty i ma dwoje dzieci, dlatego przyzwyczaja się jeździć do Paryża co kilka lat, ponieważ, jak sam mówi: „Paryż to dla mnie miasto zabawy i elegancji”.


Jeśli każdy z nas zacznie przypominać sobie doświadczenia, które przeżyliśmy podczas podróży, od zagubionych samolotów po utratę paszportów, zgubienie bagażu w innym locie, utratę pieniędzy, zapłacenie dodatkowo bez wiedzy… itd., Historie są niezliczone. To prawda, że w momencie samego incydentu czujemy się prawie zszokowani, ale po chwili staje się po prostu zabawnym wspomnieniem, które przekazujemy naszym przyjaciołom i dzieciom wraz z wyciągniętą z niego lekcją.

Kiedy przyjedziesz do Hurghady, możesz spodziewać się słonecznej pogody, chłodnej bryzy, niesamowitych plaż, miłych wycieczek, sympatycznych ludzi i smacznego jedzenia. 


Jeśli zarezerwowałeś nurkowanie przez „Dive-Hurghada”, nie musisz się martwić o transfer z hotelu na miejsce nurkowe i z powrotem. Jeśli jednak planujesz wyjść w nocy, przenoszenie się z jednego miejsca do drugiego może być trudne, chyba że znasz różne środki transportu, których możesz użyć.


Lokalny mikrobus:

uploaded picture


Jest to najłatwiejszy i najtańszy środek transportu publicznego w Hurghadzie. To mały biały autobus, który może przewieźć do 14 osób jednocześnie.

 

Zaleta: Cena jednej jazdy może wynosić od 2,5 do 5 EGP (mniej niż pół euro). Jeśli jesteś grupą 2 lub więcej osób podróżujących po mieście z napiętym budżetem, może to być bardzo pomocne.

 

Wada: Mikrobusy przez większość czasu wyglądają jak autobusy wahadłowe hoteli i agencji turystycznych, tyle że nie mają na nich logo. Ponadto siedzenia są nieco ciasne, a trasy są bardzo ograniczone, jadąc z / do centrum Hurghady tylko. Kierowcy nie mówią innymi językami niż arabski i obcokrajowcom może nie być łatwo wiedzieć, dokąd jechać, jeśli nie znają miasta.

 

Lokalna taksówka:


uploaded picture

uploaded picture


Są bardzo charakterystyczne dzięki swoim specjalnym kolorom (pomarańczowym i niebieskim) i można je znaleźć wszędzie w mieście.

 

Zaleta: Są nieco wygodniejsze niż Microbus. Typ samochodu, który zwykle znajdujesz, to „Hyundai Verna”. Każda taksówka ma wyraźnie wybity numer kodowy na drzwiach. W przypadku, gdy kierowca zrobi coś denerwującego, możesz bezpośrednio zgłosić to policji, podając kod na drzwiach, a oni zajmują się nim bezpośrednio.

 

Wada: Większość samochodów nie jest klimatyzowana. W każdej taksówce jest widoczny licznik wskazujący cenę do zapłaty, ale tak naprawdę żadna taksówka z niej nie korzysta. Dlatego trudno jest poznać uczciwą cenę za przejazd podczas korzystania z tego środka transportu. Wielu taksówkarzy jeździ zbyt szybko i nie mówi w innych językach niż arabski. Czasami mogą przesadzać w szacowaniu ceny, a jeśli podróżny nie jest świadomy egipskich rachunków w różnych walutach, kierowca może łatwo oszukać podróżnego i wziąć EGP 100 zamiast 10.

Jeśli zdecydujesz się wziąć taksówkę, weź pod uwagę, że minimalne targi to 15 EGP, do 100 (w zależności od tego, do której części Hurghady się przemieszczać) i jeśli zdecydujesz się pojechać do Makadi Bay, Soma Bay, El Gouna lub Sahl Hashish , targi mogą przekroczyć i osiągnąć nawet 300 EGP na przejazd.


ABC Taxi:


uploaded picture

Jest to dość nowa usługa w Hurghadzie (uruchomiona kilka lat temu).

 

Zaleta: Ta usługa jest dostępna za pośrednictwem telefonu komórkowego. Wystarczy wybrać numer +20100 222 8294. Połączenie nie zostanie obciążone, ponieważ linia zostanie zamknięta, a następnie oddzwoni do Ciebie operator i zapyta, skąd może Cię odebrać. Otrzymujesz SMS-a z numerami rejestracyjnymi samochodu. Dotarcie do miejsca odbioru zajmuje od 10 do 20 minut (w zależności od dostępności samochodów i bliskości lokalizacji). Ładne, wygodne samochody z klimatyzacją i dobrej jakości kierowcami, którzy mówią innymi językami niż arabski. Kierowca ma na swoim telefonie aplikację, która dokładnie wskazuje, ile pieniędzy trzeba zapłacić za przejazd, a płatności dokonywane są gotówką w funtach egipskich.

 

Wada: Samochody nie mają żadnych charakterystycznych znaków. Wyglądają jak zwykłe samochody, co może utrudnić ich rozpoznanie, chyba że umiesz odczytać numery rejestracyjne. Jeśli nie masz waluty egipskiej i chcesz płacić w innych walutach, kierowca wykona obliczenia na podstawie tego, co pokazuje na swoim urządzeniu, a kurs wymiany walut może różnić się od kursu ogłoszonego przez bank, w zależności od polityki firmy ABC i ogłoszenia stawki w dniu podróży.

 

Usługa transportu Uber lub Careem:


uploaded picture


Ta usługa jest bardzo nowa w Hurghadzie (rozpoczęła się w 2017 roku) i może być bardzo wygodna dla podróżujących w pojedynkę. Wystarczy pobrać aplikację ze sklepu App Store na telefon komórkowy i podłączyć do niej kartę kredytową, aby móc z niej korzystać.


Zaleta: Podobnie jak taksówka ABC, możesz spodziewać się czystego, wygodnego i klimatyzowanego samochodu. Wystarczy jedno kliknięcie aplikacji, aby zarezerwować samochód. Aplikacja wskazuje przewidywany czas przybycia kierowcy, a także imię i nazwisko kierowcy, jego zdjęcie oraz typ samochodu, którego należy się spodziewać, a także numer rejestracyjny. Kierowca dzwoni do klienta po otrzymaniu żądania. Mogą mówić innymi językami niż arabski. Możesz zapłacić gotówką, jeśli nie masz karty kredytowej. Aplikacja wskazuje cenę za przejazd, a następnie możesz ocenić kierowcę i usługę w sklepie z aplikacjami.

 

Wada: Samochody, podobnie jak taksówki ABC, nie mają na nich żadnego wyraźnego znaku. Wyglądają jak zwykłe samochody. Jeśli nie masz funtów egipskich, możesz płacić w innych walutach zgodnie z kursem podanym przez kierowcę na miejscu (niekoniecznie kursem ogłoszonym przez bank).

 

We wszystkich przypadkach, jeśli zarezerwujesz swoje nurkowania w „Dive-Hurghada”, pomożemy Ci podczas pobytu i zapewnimy, że Twój przejazd jest łatwiejszy i bezpieczny, z wygodą i uczciwymi cenami.uploaded picture Dalia Saleh - Menedżer ds. Relacji z klientami