uploaded picture


Szkaradnica z Morza Czerwonego - mistrz kamuflażu

Wierzcie lub nie, w Morzu Czerwonym jest tylko 1 gatunek kamiennej ryby (Synanceia Verrucosa), chociaż nurkowie mylą co najmniej 5 innych gatunków. Byłyby to ryby skorpeny, których są 4 różne gatunki i nitkowate diabły. Nie jest to zaskakujące, jeśli weźmie się pod uwagę, że ryby skorpeny, skrzydlica i szkaradnica należą do tej samej rodziny (Scorpaenidae).


Wszyscy członkowie tej rodziny mają podobne cechy, ponieważ wszyscy mają jadowite kolce. Szkaradnica ma 13 grzbietowych kolców, z których każde zawiera 2 woreczki z jadem, 3 jadowite kolce na płetwie odbytu i 2 jadowite kolce na każdej z płetw miednicy. Jest to oficjalnie najbardziej jadowita ryba na świecie, a wstrzyknięty przez nią jad może zabić dorosłego w mniej niż godzinę. Nadepnięcie lub przypadkowe dotknięcie kręgosłupa tej ryby może spowodować wymioty, gorączkę, obrzęk, dręczący ból, trudności w oddychaniu i zniszczenie tkanek wokół rany wejściowej, dlatego konieczna jest natychmiastowa pomoc lekarska. Pierwsza pomoc polega na umieszczeniu dotkniętego obszaru w bardzo gorącej wodzie, tak gorącej, jak pacjent może znieść, na 20 do 30 minut (nie więcej niż 30 minut), ponieważ ciepło pomaga rozbić białka jadu. Jeśli w ranie znajdują się kolce, NIE próbuj ich usuwać, ale po prostu opatrz je.uploaded picture


Jednak, ta ryba Cię nie złapie. Nie będzie Cię ścigać z zamiarem wyrządzenia Ci krzywdy. Zamiast tego używa jadu jako ochrony i aby uniknąć drapieżnictwa. Jego głównymi drapieżnikami są rekiny, płaszczki i węgorze mureny.


Kamienna ryba to niezdarna kosiarka, która nie podróżuje bardzo daleko. Jest mieszkańcem dna i jest mistrzem kamuflażu, który można częściowo ukryć w piasku lub ukryć wśród bloków koralowych lub skał. Może nawet być pokryty glonami, co poprawia jego przebranie. Chociaż naturalnie kolor brązowy lub szary, może przybrać inne kolory, aby dopasować się do otoczenia. Często jedyną wskazówką do jego obecności jest wysoko wysklepione usta skierowane do góry i obrzęk oka.uploaded picture


Szkaradnica  nie jest aktywnym drapieżnikiem, ale raczej czeka na swoją ofiarę. Ma bardzo duże usta z potężnymi szczękami, które potrafią uderzyć i zassać ofiarę bardzo szybko, w mniej niż 15 milisekund. Lubią jeść ryby rafowe i bezkręgowce żyjące na dnie.


Szkaradnica  prowadzi samotne życie. Jednak samce i samice spotykają się w grupach krótko podczas sezonu godowego, kiedy samica składa jaja na dnie morskim, a samce będą pływać po galaretowatej masie jajowej uwalniając nasienie, aby je zapłodnić. Jaja kamiennych ryb są dość duże w porównaniu z jajami innych ryb podobnej wielkości, a pisklęta są zwykle wystarczająco dobrze rozwinięte, aby się bronić, gdy się pojawią. Poza tymi podstawowymi informacjami, niewiele wiadomo na temat nawyków godowych szkaradnic.


uploaded picture

Margaret Hargreaves- PADI Instruktor