uploaded picture


Węgorze Morza Czerwonego- Inspiracja dla filmu “Alien”


       Murena to jedno z fascynujących stworzeń morskich. Plotka głosi, że Ridley Scott, reżyser filmu „Alien” został zainspirowany filmami nurków z Morza Czerwonego Hurghady o Murenie w tworzeniu głównej bohaterki jego filmu. Czy to prawda, czy nie, i czy jesteś biologiem morskim, czy po prostu studentem kursów nurkowania w Hurghadzie, lub entuzjastą życia morskiego, to stworzenie jest warte zbadania.


Podczas gdy w Morzu Czerwonym odnotowano 32 gatunki węgorza, większość książek referencyjnych koncentruje się na 24 najczęstszych odmianach. Na całym świecie istnieje ponad 200 różnych rodzajów węgorza morskiego, które rozmnażają się w strefach tropikalnych i umiarkowanych. Węgorze są klasyfikowane jako kościste ryby i mają wielkość od zaledwie kilku centymetrów do około 3,5 m. Charakteryzują się dużymi ustami zawierającymi dużo zębów. W rzeczywistości większość ma 2 rzędy zębów w ustach (zęby ustne) i drugi zestaw zębów w gardle (szczęki gardła). Zęby jamy ustnej są ustawione pod kątem do tyłu, tak że raz ugryziona ofiara nie jest w stanie swobodnie działać. Szczęki gardła przesuwają się następnie do przodu, aby zabrać ofiarę z zębów jamy ustnej i przeciągnąć ją do gardła węgorza.


Węgorze nie mają płetw piersiowych ani miednicznych. Podczas gdy większość odmian ma wyraźne płetwy grzbietowe i odbytu, kilka rodzajów ma nierozwinięte płetwy i wygląda bardzo wężo. Węgorze są znane ze swojej zdolności pływania do tyłu. Chociaż nie są w tym osamotnieni (ryby rogatnicowate mogą pływać do tyłu, podobnie jak wiele innych gatunków, jeśli to konieczne), wydają się ćwiczyć tę sztuczkę o wiele bardziej niż jakiekolwiek inne stworzenie morskie.


Węgorze mają ograniczone otwory skrzelowe i często są zauważane z otwartymi ustami. Jest tak, ponieważ przy ograniczonych otworach skrzelowych muszą „oddychać” przez usta, wciągają wodę do ust, aby przepompować ją przez skrzela.

uploaded picture

Chociaż mają duże oczy, węgorze na ogół nie widzą dobrze. Mają jednak bardzo wyczuwalny węch i odczuwają nawet drobne wibracje w wodzie. Są drapieżnikami w zasadzce, co oznacza, że ​​czekają na posiłek, a potem skaczą. Ich węch i wrażliwość na wibracje sprawiają, że są w tym bardzo dobrzy. Żywią się głównie rybami, skorupiakami i mięczakami (kalmary, mątwy, ośmiornice). W zależności od wielkości ofiary mogą po prostu ugryźć swój cel lub mogą zawiązać węzeł wokół dużej ofiary, aby ją zmiażdżyć, dopóki nie będzie wystarczająco mała, aby przejść do pyska. Uważa się je za najwyższego drapieżnika, który odgrywa kluczową rolę w regulacji populacji ryb i zachowań na rafach. Węgorze są znane ze współpracy ze sobą, a także z innymi gatunkami, takimi jak granik, w poszukiwaniu pożywienia.


Z wyjątkiem suma węgorza pasiastego i węgorza ogrodowego z Morza Czerwonego węgorze żyją samotnie, ale łączą się w pary. Ich orientacja seksualna zależy od ich szczególnej różnorodności. Niektóre z nich są na stałe płci męskiej lub żeńskiej, inne są hermafrodytami, które zaczynają być może jako mężczyźni, a później stają się kobietami później lub odwrotnie, podczas gdy inne są jednocześnie mężczyznami i kobietami. Węgorze są znane jako tarlaki pelagiczne. Łączą się i tworzą kule, owijając się wokół siebie. Podczas tego procesu samica wypuści około 10 000 jaj, aby samiec mógł zapłodnić. Larwy odpłyną następnie z prądami, tworząc część planktonu. Większość larw zostanie zjedzona podczas ich podróży, ale ocalałe ostatecznie popłyną do dna morskiego około rok po pierwotnym szale godowym. Tam rozwiną się w dorosłych. W przypadku większości węgorzy w Morzu Czerwonym okres godowy przypada na okres około czerwca.


Węgorze z Morza Czerwonego w Hurghadzie są w większości uległe, a nawet nieśmiałe wobec ludzi, ale pamiętaj, że są przygotowane do gryzienia, jeśli zostaną sprowokowane, więc lepiej nie ryzykować wtykania dłoni lub ramienia w otwór lub próbowania go pogłaskać.


Na przykład w przypadku ugryzienia przez murenę Twoim pierwszym problemem będzie skłonienie węgorza do uwolnienia Cię. Zwykle tego nie robią, więc możesz stracić palec lub dwa, albo możesz spróbować wynurzyć się z węgorzem wciąż przyczepionym, kiedy MOŻE puści, w przeciwnym razie będziesz potrzebować pomocy, aby go zabić, aby się uwolnić. W każdym razie ugryzienie węgorza jest poważną sprawą i na pewno będziesz potrzebować pomocy medycznej i może zakończyć się trwałym urazem. Pogłaskanie węgorzy również nie jest dobrym pomysłem. Znajdziesz swoje ręce pokryte śluzowatym śluzem, który służy jako powłoka ochronna dla węgorza, ale który zawiera dużą liczbę toksyn.


Pamiętaj więc, co zawsze doradzamy: kiedy jesteś z grupą nurków z Morza Czerwonego i nurkujesz w Hurghadzie, ciesz się nurkowaniem tylko oczami i trzymaj ręce blisko ciała, aby uzyskać bezpieczne wakacje nurkowe w Egipcie.

uploaded picture

Margaret Hargreaves- PADI Instruktor