MIEJSCA NURKOWE I WRAKI W SUDANIE


Sudan ma doskonałe miejsca do nurkowania w najbardziej niezbadanym obszarze Morza Czerwonego. Wielcy pionierzy nurkowania, tacy jak Hans Hass i Jacques Cousteau, odkryli bogactwo swoich raf ponad 60 lat temu. Nurkowanie w Sudanie można podzielić na trzy główne obszary: północ, na której występuje ogromna różnorodność dzikiej fauny i flory, znana ze swoich raf wypełnionych tropikalnymi rybami, płaszczkami, rekinami młotów i rekinami wielorybimi; region centralny, który oferuje klasyczne miejsca nurkowe w pobliżu Port Sudan, takie jak Umbria lub Conshelf II; a na południe, gdzie było niewielu nurków i gdzie można znaleźć największe szkoły rekinów barakudy i młotów.


MERLO REEF

Rafa Merlo znajduje się blisko rafy Angarosh i pokazuje się powyżej linii wodnej. Rozciąga się na głębokości 450 m. Piękne miejsce do nurkowania dla miękkich i twardych koralowców. Rafa Merlo słynie również z rekinów. Wrak łodzi “Freedom”, który zatonął w 1999 r., jest tu bardzo blisko.


SHAAB QUMEIRA

Shaab Qumeira rafa koralowa położona około 15 km na północ od Ras Abu Shagrab. Duży wrak statku po wschodniej stronie leżącej rafy koralowej jest widoczny z dość dużej odległości. Ta rzadko podzielona rafa pozwala rzucić okiem na nietknięty podwodny świat. W okresie lęgowym można dostrzec ławice ryb. Jest to obszar nieskażony i można tu zobaczyć zwyczaje myśliwskie mieszkańców tego wyjątkowego riffu


RAS ABU SHAGRAB

Ras Abu Shagrab znajduje się na otwartym morzu i jest płaskowyżem dostępnym tylko w spokojnych wodach. Jest otoczony licznymi formacjami koralowymi i jest domem dla wielu różnych gatunków ryb. Duże ławice ryb, barakudy, tuńczyka i makreli unoszą się tuż nad dnem morskim na głębokości od 25 do 30 stóp. Rekiny rafowe często spoczywają na piasku.


MESHARIFA

Mesharifa jest również znany jako punkt Manty. To miejsce nurkowe jest doskonałe do oglądania mant. Od września do listopada jest sezon lęgowy. W tym czasie manty są często widoczne w Mesherifa. Ciesz się pływaniem obok spokojnych gigantów.SHAMBAIA

Shambaia jest dużą osłoniętą laguną, gdzie łodzie mogą popłynąć nocą na kotwicy. Laguna jest pełna życia, woda jest czysta i przejrzysta. Laguna jest idealna do nurkowań nocnych


PINNACLE

Pinnacle jest jak duża wieża i rozciąga się na głębokości od około 10 do 12 metrów. Tutaj często mamy silne prądy, a to miejsce jest miejscem spotkania rekina młota, szarego rekina rafowego i dużego tuńczyka. Wody Sudanu zawsze zapewniają dobrą widoczność, często krystalicznie czyste.. Rafy są bardzo kolorowe z różowymi, żółtymi i czerwonymi miękkimi koralami, dużymi kolorowymi ukwiałami, co sprawia że wszystko jest bardzo żywe, gdziekolwiek spojrzysz.


ANGAROSH

Rafa Angarosh jest wyjątkowym miejscem do nurkowania. Jest łatwa do rozpoznania, charakteryzuje się małą wyspą koralową z wapienia. Angarosh ma 2 płaskowyże; płaskowyż prowadzi do 25 m, a drugi płaskowyż do 45 m głębokości. To miejsce znane jest z rekinów, szkół barakudy i manty. To miejsce nurkowe znajduje się na otwartym morzu i nie zawsze jest dostępne, jeśli jest w różne dni otoczony silnymi wiatrami.


ABINGTON

Rafa Abington po prostu dociera do powierzchni wody i jest otoczona silnymi prądami. Na platformie znajduje się stara latarnia morska, którą Brytyjczycy ustawili w 1900 roku, aby zasygnalizować statkom na trasie żeglugi, obecność tej niebezpiecznej rafy. Rafa znana jest również z rekinów młotowatych. Ta strona jest dla doświadczonych nurków.


PENDER

Rafa Pender to mała rafa o podobnym kształcie jak Nakhalat w el Quseer. Rekiny młotowate są tu stosunkowo powszechne, podobnie jak szkoły tuńczyka.


SHAAB AMBAR

Rafa Ambar to duża rafa w kształcie podkowy otaczająca lagunę z pionowymi ścianami zewnętrznymi. Laguna stanowi bezpieczną przystań dla łodzi rejsowych na noc.


SHAAB SUEDI

Goście zostają zabierani na wrak nowoczesnego statku towarowego „Blue Bell” zwany również jako „Toyota-Wrak”, który leży stępką do góry, dziób z wysokości 15 m spada do 70 m. Nurkowie powinni uważać na rekiny tygrysie.


SHAAB RUMI

1963 Jacques Cousteau udał się na wyprawę do Shaab Rumi, aby zbadać życie koralowców w Morzu Czerwonym. Nurkowie mogą nurkować do zachowanej podwodnej drużyny bazy, Precontinent II Shelf. Życie w morzu jest rzadkością, ale warto odwiedzić metalowe resztki szopy na sprzęt i konstrukcji przypominającej latający spodek, które są teraz delikatnie inkrustowane.


SANGANEB

Rafa koralowa otaczająca miejsce słynnej brytyjskiej latarni morskiej w Sanganeb ma wszystko, czego może pragnąć nurek. Wznoszące się z głębokości 800 m zewnętrzne wysypiska szczycą się jaskiniami i wąwozami oraz jednym z najbogatszych pokazów miękkiego korala na Morzu Czerwonym. W głębinach młoty zamiatają tam i z powrotem, w oczekiwaniu na okazję do zrobienia zdjęcia.


UMBRIA & WINGATE

Statek towarowy zatonął 9 czerwca 1940 r., dzień przed wojną Włoch. Udał się potajemnie do Afryki Wschodniej, niosąc ponad 300 000 bomb i innych zapasów wojennych dla żołnierzy włoskich. Powodem jej niefortunnego losu jest tajemnica, niektórzy uważają, że została zatopiona przez swojego kapitana w obawie, że wpadnie w ręce Brytyjczyków. Inni twierdzą, że była zagrożona przez niemiecki okręt podwodny. Dziś leży po swojej lewej stronie na 35 - 40m. Statek towarowy jest nienaruszony, ma doskonałą widoczność, jest łatwy do nurkowania, ma niską głębokość, ma wspaniałą historię i jest niebezpiecznym miejscem ze względu na 5000 ton bomb. Nic dziwnego, dlaczego ten wrak jest zaliczany do najlepszych na świecie.


  • Typ: Statek towarowy (administracja egipskich portów i latarni morskich)

  • Data zatopienia: Czerwiec 1940 r

  • Przyczyna zatopienia: Osiadł na mieliźnie

  • Głębokość: 35-40 m

  • Zbudowany: Hamburg, 1912

  • Długość: 158,2 x 17,43 mJUMNA

Jumna jest rafą, koralowce tutaj są w cieniu setek rojów młotów. Roje są czasem blisko siebie i bardzo niezwykłe jest to, że ciekawi ich rekin młot. Niektóre płyną prosto na Ciebie, zrywając się zaledwie kilka metrów od kolizji.SEILADA

Tutaj na wyspie Seilada biały proszek piasku tworzy idealne podłoże dla wielu gatunków żółwi. O właściwej porze roku możesz tu obserwować żółwie, które powoli pełzają z morza, składając jaja. Na tej stronie żółwie są prawie zawsze gwarantowane


ARCHIPELAG SUAKIN

Południe od Port Sudan jest prawdopodobnie jednym z najlepszych nurkowań na świecie. Archipelag Suakin składa się z grupy wysp oferujących jedne z najbardziej niezapomnianych nurkowań, jakie kiedykolwiek odbyłeś na Morzu Czerwonym.


See the best places to visit in Hurghada with a plan including Dive Hurghada

Facebook Twitter Instagram Youtube

Facebook Twitter Instagram Youtube

Powrót do góry