MIEJSCA NURKOWE I WRAKI W POŁUDNIOWYM EGIPCIE

Południowe Morze Czerwone jest uważane za jeden z najbardziej egzotycznych i wciąż dobrze zachowanych obszarów nurkowych na świecie.

Miejsca do nurkowania rozciągają się na południe Egiptu na zachodnim wybrzeżu Morza Czerwonego, od Hurghady, aż do Quseir, Safaga, Marsa Alam i Hamata.

Rajskie podwodne miejsca do nurkowania na południowym Morzu Czerwonym oferują przepiękne krajobrazy i niesamowite kolory, a także możliwość zobaczenia różnych rodzajów rekinów, żółwi i innych morskich stworzeń.
ELPHINSTONE REEF

Niezwykle piękna rafa, o przepięknych kolorach i szerokiej gamie koralowców i ryb. W tym obszarze zawsze można zobaczyć rekina rafowego, rekiny oceaniczne i szare. Nurkowanie w tym obszarze jest oceniane jako trudne. Obecna rafa Elphinstone może być ciężka w niektórych porach roku, co wymaga dobrego poziomu zaawansowanych umiejętności nurkowania.


ST. JOHN’S

Obszar ten znajduje się na południe w pobliżu granic Egiptu z Sudanem. Rejsy do St. John’s są dość interesujące, ponieważ wszystkie miejsca nurkowe są bardzo blisko siebie, co oznacza, że nurkowie mogą łatwo przemieszczać się z jednego miejsca na drugie przy krótszym czasie podróży. Daje to lepszą okazję do nurkowania i relaksu, z czymś nowym do zobaczenia podczas każdego nurkowania.

Jeśli jesteś miłośnikiem przygód, miejsca St. John są pełne jaskiń, miejsc do nurkowania, nurkowań głębokich i nurkowań nocnych. Życie morskie i kolory miękkich koralowców są jednym z najlepszych na Morzu Czerwonym. Możesz zobaczyć ogromne gorgonie i kolorowe miękkie koralowce oraz wspaniałe ogrody koralowe. Barakudy, tuńczyk i makrela są często widywane tutaj, a czasami manty i delfiny. Młoty, rekiny szare, rekiny żarłacze srebrnopłetwe i białopłetwe oraz rekiny rafowe często można dostrzec w błękicie.


FURY SHOALS

Ogromny łańcuch raf, tworzy wiele znakomitych miejsc do nurkowania, w tym Abu Galawa na północy do Sataya na południu. Baw się dobrze, odkrywając jaskinie, tunele, ogrody koralowe, płaskowyże i spadki. Abu Galawa znajduje się w obrębie Fury Shoal.


ABU FANDERA

Zanurzona rafa z dwoma głównymi filarami, które można łatwo zbadać podczas tego pięknego nurkowania. Rafa i pinakle są od 5 do 24 m od piasku, gdzie znajdziesz mniejsze szczyty pokryte miękkimi koralowcami i morskim życiem. Szkoły barakud, waleni i tuńczyka są powszechne i miej oko na Bumphead Parrotfish.


BROTHERS ISLAND

Bracia, po arabsku El Akhawein, to dwie wyspy stojące po środku Morza Czerwonego w pobliżu Marsa Alam, zapewniając interesujące i wyzwaniowe nurkowanie dla miłośników przygód. Pomimo obecności mistycznej latarni morskiej na jednej z wysp, Brother Islands były górą lodową Titanica. Dwa słynne wraki, Aida i Numidia znajdują się na głębokości do 80 metrów! To miejsce do nurkowania jest pełne koralowych ścian otaczających obie wyspy. Rekiny i inne duże gatunki pelagiczne są regularnie obserwowane.

Jeśli masz szczęście, możesz zobaczyć całą szkołę młotów wędrujących na 45 do 50 metrów.

Na każdej części tej rafy ściana jest pokryta koralowcami i życiem. Little Brother szczyci się bardzo wysoką koncentracją życia na bardzo małym obszarze. Wachlarze lasów koralowych, zwisy, koralowce twarde i miękkie w różnych zadziwiających kolorach.


NUMIDA

Dnia 6 lipca 1901 r. wyruszyła z Liverpoolu do Indii, przewożąc ładunek 7 000 ton, w tym tabor kolejowy i kilka silników parowych. Dwa tygodnie później Numidia zbliżała się do Brother Islands, pomimo zmiany kursu wpadła na płytką rafę na północ od latarni morskiej Big Brother. W ciągu kilku godzin kapitan nakazał opuszczenie statku. Przez następne dwa miesiące większość ładunku była usuwana do momentu, aż grawitacja i pobór wody ciągnęły statek w dół opadającej rafy. Część dziobu oderwała się i pozostała na rafie, aż zniknęła z powodu burz i fal. Leży na stromym zboczu, na północ od płaskowyżu Big Brother, zaczynając od 10m i schodząc do 80m w dół.


 • Typ: Statek towarowy (części pociągu)

 • Data zatopienia: Lipiec 1901 r

 • Przyczyna zatopienia: Osiadł na mieliźnie

 • Głębokość: 8–80 m

 • Zbudowany: Glasgow, 1901

 • Długość: 137.4 x 16.7m


AIDA

Dnia 15 września 1957 r. Kapitan Aida otrzymał zadanie wymiany personelu wojskowego na wyspie Big Brother. Tego dnia miały miejsce silne burze i wydaje się, że pomimo stanu morza nadal postanowił iść naprzód - i uderzył w skały. Niemal natychmiast Aida zaczęła tonąć, a kapitan nie miał innego wyjścia, jak opuścić statek. Holownik zareagował natychmiast i wraz z resztą zabrał 77 pracowników, w tym Kapitana, i wszyscy bezpiecznie dotarli na brzeg. W międzyczasie Aida dryfowała w niewielkiej odległości na północny zachód, zanim jej łuki w końcu zatopiły się w rafie. Gdy rufa zatonęła, zatrzymała się pod ekstremalnie ostrym kątem w dół rafy. Aida leży “prosto” na rafie z łukami na wysokości 25 metrów i rufą na wysokości 60 metrów. Oprócz znacznych uszkodzeń łuków, ten statek jest praktycznie nietknięty.


 • Typ: Statek towarowy (administracja egipskich portów i latarni morskich)

 • Data zatopienia: Wrzesień 1957 r

 • Przyczyna zatopienia: Osiadł na mieliźnie

 • Głębokość: 25-60 m

 • Zbudowany: Francja, 1911

 • Długość: 75,1 x 9,7 m


DAEDALUS REEF

Ta ogromna rafa unosi się z dna morskiego na środku Morza Czerwonego, łatwo rozpoznawalna po latarni morskiej w paski zebry. Rafa ta jest otoczona ścianą ścinającą i silnymi prądami, umożliwiającymi fantastyczne nurkowanie w dryfie. Oferuje jedne z najbardziej niesamowitych nurkowań w Morzu Czerwonym. Ściany pokryte są przerośniętymi formacjami twardych koralowców i różnorodnymi rybami rafowymi. Często krążą wargacze napoleon i żółwie. Daedalus jest jednym z tych miejsc, w których wszystko może się zdarzyć ... Rekiny żarłacze białopłetwe, rekiny szare, samotny rekin młot lub ich szkoły. Na zachodniej stronie ściany znajduje się „Anemone City”, w którym znajdują się ogromne skupiska ukwiałów i ryb błazenków oraz odcinek z ogromnym wzrostem niebieskiego korala.


ROCKY ISLAND

Na Rocky Island znajduje się rafa z frędzlami, która okrąża cały obwód wyspy, opadając stromo na zadziwiające głębokości, chociaż najciekawsze cechy i życie znajdują się powyżej 12 metrów.


ZABARGAD

Wyspa Zabargad to niesamowite miejsce do nurkowania. Charakteryzuje się ogromną górą wychodzącą z wody, otoczoną laguną i okrężną rafą. Jest tam kilka wraków i ogromna różnorodność koralowców i ryb rafowych.


Facebook Twitter Instagram Youtube

Facebook Twitter Instagram Youtube

Powrót do góry