Diugoń

Diugonie, zwane także „krowami morskimi”, zwykle występują w ciepłych wodach.
Pozostają na głębokości około 10 metrów, od czasu do czasu nurkują do głębokości około 39 metrów, aby się wyżywić.
Występują w wodach przybrzeżnych z dużą liczbą skupionych w szerokich i płytkich chronionych zatokach, od Afryki Wschodniej po Australię, w tym Morze Czerwone, Ocean Indyjski i Pacyfik.
Miejsca na Morzu Czerwonym, w których można znaleźć diugonia, to Quseir i Marsa Alam.DugongWAGA I DŁUGOŚĆ

Długość osoby dorosłej rzadko przekracza 3 metry. Oczekuje się, że tak długi osobnik waży około 420 kilogramów. Waga u dorosłych wynosi zwykle ponad 250 kilogramów, a często mniej niż 900 kilogramów. Największy odnotowany osobnik miał 4,06 metra długości, ważył 1016 kilogramów i został znaleziony u wybrzeży Saurashtra w zachodnich Indiach. Kobiety są zwykle większe niż mężczyźni.


CO JE DIUGOŃ?

Krowy morskie pasą się na trawach morskich i roślinach wodnych, które rosną obficie w tropikalnych płyciznach. Diugonie jedzą duże ilości roślin morskich i często pozostawiają ślady żerowania na nagim piasku i wykorzenionej trawie morskiej. Przed połknięciem trawy morskiej dugong potrząsa głową, aby usunąć piasek z jedzenia. Krowy morskie mogą jeść do 88 funtów wodorostów dziennie.


W JAKI SPOSÓB DIUGOŃ PŁYWA?

Diugoni płetwy ogonowe i płetwy są podnoszone w górę i w dół długimi ruchami, aby przesunąć zwierzę do przodu, i można je przekręcić, w celu obrócenia. Kończyny przednie są płetwami przypominającymi łopatki, które pomagają w skręcaniu i zwalnianiu. Diugoń nie jest bardzo szybkim pływakiem. Diugoń zwykle pływa 6 mil na godzinę, ale w razie potrzeby może przyspieszyć do 14 mil na godzinę. Krowy oddychają za pomocą płuc. Musi co sześć minut dotrzeć do powierzchni wody, aby wdychać tlen atmosferyczny.


JAK DŁUGO MOGĄ DIUGONIE ŻYĆ?

Liczba populacji diugoni stale maleje, a wiele krów morskich jest przypadkowymi ofiarami dużych połowów komercyjnych. Krowy morskie mogą przetrwać do 70 lat w chronionych siedliskach z wystarczającą ilością źródeł pożywienia. Cielęta Diugoni nie osiągną pełnych rozmiarów, dopóki nie osiągną wieku około 15 lat.


ŻYCIE TOWARZYSKIE

Diugonie spędzają większość czasu samotnie lub w parach, choć czasem można je spotkać w dużych stadach liczących sto zwierząt. W grupie diugoni używają różnych dźwięków do komunikacji. Najczęściej używają warczenia, pisków ćwierkających i trylów.


DOJRZAŁOŚĆ SEKSUALNA

Diugonie męskie będą rozwijać kły w okresie dojrzewania, w wieku od 12 do 15 lat. Samice zwykle nie mają widocznych kłów. Diugoń osiąga dojrzałość płciową między 9 a 15 rokiem życia. Mężczyźni zakładają i chronią terytorium zalotów. Ciąża trwa jeden rok i kończy się na jednym cielęciu.


DZIECIĘCE DIUGONIE

Samice krów morskich rodzą tylko jedno cielę mniej więcej raz na pięć lat. Dziecko diugonia rodzi się pod wodą na ciepłych wodach, gdzie diugoń może natychmiast wypłynąć na powierzchnię, aby wziąć pierwszy oddech. Kiedy rodzi się dziecko diugoń, cielęcina ma około metra długości i waży około 20 kg. Cielęcina diugonia pozostanie blisko matki, dopóki dziecko diugoń nie ukończy około 2 lat.


THREATS

Main predators of dugong are killer whales, sharks and crocodiles. Bigger threat to their survival is associated with negative human activity.


Save the dugong


Facebook Twitter Instagram Youtube

Facebook Twitter Instagram Youtube